darlalucas18
darlalucas18 darlalucas18
  • 06-12-2020
  • Mathematics
contestada

a 12 pack of gatorade cost 13.44 what is the unit price per bottle

Respuesta :

hiyathere16
hiyathere16 hiyathere16
  • 06-12-2020

Answer:

$1.12 per bottle

Step-by-step explanation:

Answer Link
NAWty12345
NAWty12345 NAWty12345
  • 06-12-2020

Each bottle costs $1.12

We can set up an equation for this:

13.44/12 = 1.12

Answer Link

Otras preguntas

how did land ordinance affect slavery 1785
What are some "ing" verbs that describe asleep and awake?
find the x intercepts of the polynomial function state whether the graph crosses the x axis or touches the x axis and turns around at each intercept      f(x)=2
Evaluate the function below for x=2.   F(x)=2x^3-x^2-5x+6
Evaluate the function below for x=2.   F(x)=2x^3-x^2-5x+6
10 interesting questions on plant cells
Evaluate the function below for x=2.   F(x)=2x^3-x^2-5x+6
Please solve and show work if you can!
please help me who is prometheus?
What are the four types of racism?