mandiecolee mandiecolee
  • 06-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $4.08 for a pack of 24 pencils.
Find the unit price in dollars per pencil.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

arastun02
arastun02 arastun02
  • 06-12-2020

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.08$÷24pencils=0.17cent and nearest cent 20

Answer Link
marysalanskii
marysalanskii marysalanskii
  • 06-12-2020
17 cents per pencil
Work: $4.08 ÷ 24=0.17
$0.17
Answer Link

Otras preguntas

What bones are used to preform a sit up
6x-4y=54 -9x+2y=-6 substitution
Last month, Steven had $4285.68 that he divided into two accounts. He deposited 1/3 into a savings account. He deposited the rest into his checking account. Ho
Which class of organic molecules provides long-term energy storage. a. carbohydrates b. proteins c. starches d. lipids
What role did the Townshend Act play in the event s that led to the Boston Massacre?
b - 6 = -14 what does the b equal
Without selective breeding, dogs today would probably have a greater number of differences. T or F
HOW DO YOU SAY STYLISH SLOTH IN SPANISH
The reproduction of DNA during interphase begins with
This nutrient is needed for proper growth and development. a. fats b. carbohydrates c. protein d. minerals