rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

name the five types of sentences..
name the five types of sentences..
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..