kaleedutra
kaleedutra kaleedutra
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 7 cans of nuts?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 10-10-2016
33/12 = 2.75 per can

2.75 * 7 = 19.25......so its 19.25 for 7 cans
Answer Link

Otras preguntas

Give two examples of ethical concerns about genetic engineering of human beings.
Write up a proposal for research in a topic in Mathematics.
I don’t understand it also what are the answers
Globally, both death and birth rates have generally decreased, however birth rates remain high in some regions. One indicator of a population’s potential for gr
Historically, which combination of characteristics have most presidents of the U.S. Shared? Question 6 options: A. Self-educated, from states with large Protest
How to write essays
6 ÷ 3 + 32 · 4 − 2 A. 36 B. 98 C. 22 D. 42
Which of the following statements is true about the variation of pressure in function of the depth? O Pressure decreases exponentially with the depth O Pressure
It is 1166 A.D. and English Lord William Smith has been accused of crimes against the Crown by Lord Richard Mason. He has been brought before the King to answer
kayden had math and reading homework tonight. kayden can solve each math problem in 5 minutes and he can read each page in 1.5 minutes. write a system of equati