quan987654321 quan987654321
  • 10-10-2016
  • Mathematics
contestada

calvin paid 3.00 for 10 juice boxes.what is the unit rate in cost per box?

Respuesta :

itsjay251 itsjay251
  • 10-10-2016
You basically have to divide 10/3 which will give you a decimal 3.3 so that would be your unit rate PER each box. Just multiply 3.3 by the number of boxes.
Answer Link
MonkeyLover123
MonkeyLover123 MonkeyLover123
  • 10-10-2016
the rate would be that you have to divide 10/ 3 and that will get you your answer. which will give you a 3.3 repeated per unit box. then multiply the 3.3 by the whole thing


Answer Link

Otras preguntas

Latoya gets paid by the hour. During a 20-hour week, latoya earns 120. If she works only 15 hours, how much does she earn?
Just checking this... It would be C right?
Give An example of dividing a whole number by a fraction
What are all factors for 35
reasons for population growth in the 21st century include increase cropland the green revolution and ____ A desertifaction B Urbanization C improve health care
1. Dominance 2. Dominant area 3. Forms 4. Positive space 5. Negative space a. The area that captures our eyes when we look at the artwork and is giv
The WORST environmental disaster to affect Georgia's agriculture was the A) erosion of topsoil. B) infestation of nematodes. C) burning of farmland during the
Consider the triangle. Find the hypotenuse.
There were 450 students enrolled in a middle school at the beginning of the school year. The number of students enrolled in the school at the end of the year w
What’s the answer ? Can someone help