liljasonwilson3
liljasonwilson3 liljasonwilson3
  • 07-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 32-oz bottle of water costs $1.92. What is the cost per ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-10-2016
6 cents per oz. An easy way to solve it is 192 divided by 32.
Answer Link
corrinaxoxo corrinaxoxo
  • 07-10-2016
0.06 

1.92 / 32 = 0.06 so then you go

0.06 X 32 then you get 1.92
Answer Link

Otras preguntas

What are two equivalent ratios to the following11/7 8/9 5/8 11/5 and 5/3 please help
The tail on Alex's dog is 51/4 inches long. This length is between which two inch-Marks on a ruler
what is 7/10-14/100 in simplest form
how many seconds in 5/12 of a minute?
Write an equation which sloves for the radius of an object having a circumference of 46 feet
Write an equation of a parabola with its vertex at the origin and its focus at (0,-6)
Write an equation of a parabola with its vertex at the origin and its focus at (0,-6)
x/x^2-16-7/x^2+5x+4  simplify
the number divided by -4 is increased by -63, the result is -45. What is the number?
Sara has 15 apples and 12 oranges. How many pieces of fruit does she have?