TheMarshall04
TheMarshall04 TheMarshall04
  • 07-10-2016
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9.85. How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 07-10-2016
First, find what one lightbulb costs.

9.85 / 5 = 1.97

Then multiply the product by 7.

1.97 * 7 = 13.79

Seven light bulbs will cost $13.79
Answer Link

Otras preguntas

Can someone explain/show me how to do this?Absolute Value Functions Parent Function: f(x)=|x| it asks for Characteristics: Domain , Range, X-int, Y-Int Increasi
Can someone please answer. There is a picture. It is only one question. Thank you so much!
If f(x) = −2[x]+ 8, what is f(−1.8)? 4 6 10 12
Why are licensing and certification requirements important? What benefit do they have?
Who was President Monroe's Secretary of State? a. Henry Clay b. Andrew Jackson c. James Madison d. John Quincy Adams
What did Robert Millikan's oil drop experiment prove? A. Atoms are composed of positive charges. B. It determined the actual mass of the electron. C.
No one is such a fool that he loves death. How does this line reveal dramatic irony? The responsible party is most likely a woman. The responsible party is not
A source of laser light sends rays AB and AC toward two opposite walls of a hall. The light rays strike the walls at points B and C, as shown below: A source of
What is logical memory?
Which expression is equivalent to four? a. (10 – 4) + 2 b. 10 – 4 + 2 c. 10 – (4 + 2) d. (10 – 4 + 2)