barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

Explain why 1/2 of 2 equals one whole.
to figure out how many hours it will take to drive from his home to his cousins house, a student divides 289 by 60 and estimates that it will take about 4.5 hou
How do I solvencia this problema 2/7 (14q+7/2)-3q=9
Which word in the sentence is the predicate nominative? My dog is a little terrier with long black-and-gold hair. A. dog B. My C. hair D. terrier
What is the tense of the underlined verb in the sentence? Jake had only meant to help with a few of the chores. a. past perfect b. present perfect c. future
Which answer correctly lists presidents in the order they served? A. Ronald Reagan, Bill Clinton, George H.W. Bush, George W. Bush B. Bill Clinton, George H.
What is the position of 9 in the number 932,805? a. The ones place b. The ten-thousands place c. The hundred-thousands place d. The hundreds place
The Torah, Nevi'im and Ketuvim are all holy books of what religion
Explain the mutual obligations as illustrated in this diagram
passive peer pressure include all of the following except l: A. TV and radio advertisements B. threats C. popular people at school D. role model