hariskbutt008 hariskbutt008
  • 14-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, Jessica paid $0.75 for an 8-ounce bottle of water. What is the cost of the water per ounce?

Respuesta :

Yamilexfranco
Yamilexfranco Yamilexfranco
  • 14-11-2020

$0.09375

I think it's that because you always have to divide the cost divided by the amount to find the unit price

Answer Link

Otras preguntas

Can some one help me with this Please help
What does W = too Please help
What does U = Please help
I need help. I don't know how to solve the problem at all.
What is 12. 6 more than twice m algebraic expression
accurate estimation of 75-33
What is the name of the biome in which you can encounter an elephant (in natural environment of course)
What is three ratios equivalent to 18:4
What do all viruses need to reproduce?
someone help me with this ..