Seudónimo Seudónimo
  • 06-10-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 pounds of candy cost $20.25, how much is 1 pound of candy

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 06-10-2016
3 and 3/4lb=20.25
what you should do is divide both sides by 3 and 3/4 but that isnt nice

convert 3 and 3/4 to improper
3 and 3/4=3+3/4=12/4+3/4=15/4
15/4lb=20.25
times 4/15 to both sides (15/4 times 4/15=60/60=1)
1lb=81/15
1lb=5.4

answer is
1lb=$5.40
Answer Link

Otras preguntas

Consider a perfect gas that occupies 2.5 dm3 at a pressure of 3.00 bar. The gas is compressed at a constant pressure pex , so that the final volume is 0.5 dm3 .
A company purchased a delivery van for $15,500 with a salvage value of $2,300 on September 1, Year 1. It has an estimated useful life of 4 years. Using the str
My Cat weighs 8 pounds my dog ways 6 times more than my cat, how many pounds is my dog?
In case 1, one end of a horizontal plank of mass M and length L is attached to a wall by a hinge and the other end is held up by a wire attached to the wall. In
100 POINTS AND BRAINLIEST PLEASE HELP ASAP!!!!! Which of the following word phrases represents the equation 4s - 10 = -16? A. The difference between four time
How many moles CH3OH are in 14.8 g CH3OH?​
what was margaret mead’s research question in coming of age in samoa
Find the percentage. 20% of 54
3/x+2=4/y solve for y
Which of the following would be relevant supporting evidence in a personal narrative about winning your first surfing contest? A.where you bought your surfboard