Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve problem 15
Ethan's taxable income is $87,525. Use this tax schedule to calculate the total amount he owes in taxes.
what is the ratio of 6:2
whats -10=x-21 please help
What is the square root of 10
which of the following would represent a plane in the real world
When is the sum of two negative mixed numbers an integer?
punishment is not a recommended way to teach children self-control. discuss one tip to help a parent discipline in an effective manner and avoid punishing actio
-4x+7 x= -1 evaluate the expression
How is 0.5, 0.05 and 0.005 decimals related?