mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

Maria is comparing the prices of two window cleaning companies. Company A charges $6 per window and an additional $12 as service charges. Company B charges $5 p
The first law of thermodynamics is usually written as dq=dw+du. you need to look at the signs carefully; some other disciplines (chemistry comes to mind) may us
What is the purpose of informational writing? To argue an important or controversial issue To convince readers to take action To give readers specific infor
The passage uses a combination of comparison and contrast and
how to separate fat from freshly cooked gravy
Discuss how the route of drug administration chosen might be dependent on a person's age. What preferences might a patient have if they are elderly, pregnant, o
convert 2.998m/s to km/h and to miles per hour
Which organization is in charge of monitoring and enforcing international trade agreements?
EARN 40 POINTS FOR THIS ENGLISH QUESTION Read this excerpt from Edgar Allan Poe’s “The Masque of the Red Death" and answer the question that follows. Here the
explain how animal cell structures and organelles interact as a system to maintain homeostasis.