edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

What are some "ing" verbs that describe asleep and awake?
By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
explain below the increase in the number of black squirrels using ideas of natural selection. Write about: variation, competition, survival and reproduction .
The length of a side of a square is . If the area of the square is 12, find x.
what are some nouns that are related to awakening?
By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
please help me who is prometheus?
what is the role of irony in poetry?
By how much is the product of 27 and 13 greater than their sum?
explain below the increase in the number of black squirrels using ideas of natural selection. Write about: variation, competition, survival and reproduction .