picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

Identify the x-intercept and y-intercept of the line 4x−2y=−124x-2y=-12 .
what are the six areas of wellness and how can they be incorporated into ones daily life?
A right cylinder has a radius of 2 units and height of 5 units. What is the volume of the cylinder? Round to the nearest tenth.
Find the slope and y-intercpt of the graph of each equation.. Y=-6.75x+8.54
one clue as to whether a narrator is unreliable is
Using active voice, write a sentence with the verb brought.
In bonding of any type, the level electrons are involved
The Atlantic slave trade was part of a trade that developed between Europe, Africa, and the Americas.
Find the slope of the line that passes through (4,1) and (1,0)
A disadvantage of using a sentence outline instead of a topic outline is that a sentence outline is often A. not descriptive. B. overreliant on bi