pushpaperera70
pushpaperera70 pushpaperera70
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

ILL GIVE BRAINLIST!! PLEASE HELP! Theres 2 answers!! ​

ILL GIVE BRAINLIST PLEASE HELP Theres 2 answers class=

Respuesta :

ap8678289
ap8678289 ap8678289
  • 11-11-2020

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Well, now that I found out the prices per ounce, it has to be option B. Here is my reasoning:

Option A, when you do 2.98÷15.5, you get 0.19225...

Option B, is a different story. When you do the same process, it amazingly comes out to 0.1785...(this means that Option B is 0.2 cents (rounded) cheaper per unit, then Option A.

So its option B

Your welcome.

Answer Link

Otras preguntas

dult tickets to the fall play cost $8 and student tickets cost $4. The drama class sold 20 more adult tickets than student tickets to the fall play. If the clas
When HFC-134a become combustible in a mobile air conditioning system.?
. Points B and G lie on ⨀O, the radius of ⨀O is 100 miles, and m∠BOG=120°. What is the approximate area of the circle segment enclosed by arc BG and segment B
What is the best definition of a persuasive essay?
Onsider a ball at rest in the middle of a toy wagon. when the wagon is pulled forward, what happens to the ball? why?
Explain the difference in appearance between a pure substance and a mixture
what is the solution of the system you subtraction 3 x + 2y equals 7 y equals 3x + 11
Which area on the map was conquered by Kublai Khan?
________ databases are the most commonly used electronic databases. multidimensional object-oriented relational flat-file
What is the first term of the geometric sequence presented in the table below? n 4 9 an 243 59,049