allisonr1240
allisonr1240 allisonr1240
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you can get 3 giant lollipops for $4.89. How much would it cost to buy 10 lollipops?

Respuesta :

gevinm7 gevinm7
  • 10-11-2020

Answer:

$16.30

Step-by-step explanation:

So if you can buy 3 lollipops for $4.89, then you can by 1 for $1.63. Then 10 lollipops would be $16.30.  

Answer Link
treysont25
treysont25 treysont25
  • 10-11-2020

Answer:$16.30

Step-by-step explanation:Since 1 lollipop is 1.63 since 4.89 divided by 3 = 1.63 that means that 1.63 is 1 lollipop, so you just do 1.63 x 10 = 16.30

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

If a reaction has a change in enthalpy = 188 kJ/mol and a change in entropy of 3770 J/mol*K, at what temperature range would this reaction be spontaneous
How closely does the diversity in Congress reflect the diversity that exists in American society?
Explain different operations strategies in case of location choice for existing organisation.
A sample random sample of size n =36 is obtained from a population that is seeker right with =87 and =6
How does the bureaucracy affect your life and freedom as an ordinary citizen
All organisms can blank or produce offspring that are similar to the parents
how does the government intervene in the United States economy?
Develop a policy advocacy plan to address any identified gaps or shortcomings in The National Health Fund (NHF). Propose specific recommendations for policy ref
A6. Vocabulary: I) Stooping over II) hesitated​
Find the angle Z, no lines are parallel