cclayton9
cclayton9 cclayton9
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00 how much will 8 pints of raspberries cost

Respuesta :

Kweice
Kweice Kweice
  • 10-11-2020

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

3 pints → $12.00

1 pint → $12.00 / 3 = $4.00

8 pints → $4.00 x 8 = $32.00

Answer Link
husseinalaaldin
husseinalaaldin husseinalaaldin
  • 10-11-2020

Answer:

$32 because every lint is $4

Step-by-step explanation:

your welcome hehe

Answer Link

Otras preguntas

38 points giveaway. Enjoy the points. The first answer will get brainliest. Have a nice day!
Analysis Questions: 1. What reason does Roosevelt give for breaking the tradition of previous Democratic nominees? 2. Who does Roosevelt blame for the Great Dep
what can be used to absorb liquid that is soilled
can someone help me with 6 7 8 and 9
(2 mark) A group of 10 friends are planning to a trip. You are responsible for the flight tickets. You searched on the Internet and you found a flight with four
What are two different ways cells communicate and explain how this form of communication is effective?
Agriscience in the United States?
Lab report enthalpy If you have the actual lab report pls link it but can someone just share their data table pls. But if you have the lab report pls like serio
Use the passage below to answer parts A, B, and C of the question that follows."The walkout of the Arab delegates was taken as a clear indication that the Pales
How many moles of NH3 are produced when 0.60 mol of nitrogen reacts with hydrogen in N2 + 3H2 ----> 2NH3