tariqhack2008 tariqhack2008
  • 10-11-2020
  • Spanish
contestada

What Is the Unit Rate for the following Price? 8 lbs of banana for $5.57​

Respuesta :

amarinicole
amarinicole amarinicole
  • 10-11-2020

Answer: = 1.4 lbs per $

Explanation:

This is a fraction equal to

8 lbs ÷ 5.57 $

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 5.57

8 lbs ÷ 5.57

5.57 $ ÷ 5.57

=

1.436266 lbs

1 $

=

1.436266 lbs

$

= 1.436266 lbs per $

Answer Link
made1101
made1101 made1101
  • 10-11-2020
1.4 lbs per $ is the answer
Answer Link

Otras preguntas

find the sum or diffrence write your answer in simplest form. wats the estimate 5/6 + 7/8
Which three states are tops in hog producing? Illinois Ohio Michigan Indiana Iowa
write 1 172/1000 as a decimal
"MY TREAD WAS LIGHT AND SILENT IN THE FORGIVING SAND." What does the word" forgiving" suggest about tge sand? A. It felt soft to the speaker B. It seemed to ex
An economy grows, reaches a peak, then begins a downturn, followed by a period of negative growth (a contraction), that ends in a trough before the next upturn.
The government of a foreign country wants to decrease imports to its country. It should increase demand. lower tariffs. decrease taxes. raise tariffs.
A snail crawls 300 cm in 1 hour. Calculate the snail’s speed in each of the following units. a. centimeters per hour (cm/h) b. centimeters per minute (cm/min) c
write 1 172/1000 as a decimal
List the 4 main peninsulas of Europe:
Which three states are tops in hog producing? Illinois Ohio Michigan Indiana Iowa