alishacannaday80 alishacannaday80
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 25.20 cost for a pack of 9 padlocks how much is it for a per padlocks

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 09-11-2020

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

25.20 ÷ 9 = $2.80

Answer Link
gailhupt24
gailhupt24 gailhupt24
  • 09-11-2020

Answer:

it costs $2.80 per padlock

Step-by-step explanation:

Okay since we know how much it costs to buy 9 padlocks, we can deduce that there has to be a unit rate for each padlock so we divide the cost of the 9 padlocks by the number of padlocks to find the unit rate:

25.20/9= 2.8

Now we convert the answer into money like so:

2.8 = 2.80 = $2.80

So it costs $2.80 for each padlock

Answer Link

Otras preguntas

What is 31% of 120×31÷100
Explain why the sodium ions and chloride ions are attracted to eachother
A wildlife reserve had 8 elephant calves born during the summer and now has 32 total elephants.How many elephants were in the reserve before summer began?
explain the relationship between embryonic cell layers, gene expression, proteins, and cell differentiation​
Anyone can help me please
Write 3 equivalent fractions showing 2/5
Yelena is able to run 8 miles.She trains so that each week she is able to run 2 more miles than she could the week before. How many weeks of training does it ta
The high temperatures for several days are shown in the table. Which answer describes the average rate of change from day 3 to day 5? Day High Temperature
Based on structure give the formula of the compound
how many mil to cover a 16×20 canvas​