thrruiont thrruiont
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 8 dollars. Lamar buys p pounds. Write an equation to represent the total cost ċ that Lamar
pays.

Respuesta :

zacharyakin zacharyakin
  • 09-11-2020

Answer:

8p=c

Step-by-step explanation:

The number of pounds Lamar buys multiplied by the cost of a pound which is 8 equals c. 8p=c

Answer Link

Otras preguntas

why did the United States assert itself as a worlds power
what is the definition of andesitic composition ?
Who created a vast network of roads to link the empire? A. Aztec B. Maya C. Inca
Which equation does NOT belong with the other 3? Explain your reasoning. Choices below; x+3=-1 x+1=-5 x-2=-6 x-9=-13 #4 under vocab section
2x^2 -16x+30=0 solve the equation
5 times what equals 275?
what findings led Thomson to infer that particles that are smaller than atoms do exist?
The Buck Creek Fire Department served 250 dinners.A child's plate cost $5.50 and an adult's plate cost $9.00. A total of 1935 was collected.How many of each of
what is the joining of a sperm and a egg called
Write a decimal equation that has a product of 3.15 do not use one as a factor