amberfinnemore04 amberfinnemore04
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

4 cakes and 3 doughnuts cost £11, 4 cakes and 7 doughnuts cost £23.
Work out the cost of one cake and one doughnut separately

Respuesta :

jemcarter jemcarter
  • 08-11-2020
A doughnut costs £3
A cake costs 50p
This is because from the question you can see that buying 4 more doughnuts costed £12 more
So if 4 = £12, 1 = £3
Now you have the price of a single doughnut you can work out the price of a cake.
3 doughnuts would cost 3 x £3 so £9
Then subtract this from £11 to find the price of 4 cakes.
£11 - £9 = £2
So if 4 cakes = £2, 1 cake = 50p

Answer Link

Otras preguntas

Why was writing the bible in German and not Latin such a big deal?
2 (3p+5)= help me fats
During the Flood, rushing floodwaters moved and deposited immense amounts of sediments and animals were buried according to what two things?
what is the grates common factor of 15 and 64??
Help 1 and 4 fast please
According to the concept of Manifest Destiny, the United States had the right to extend its boundaries to the Pacific Ocean. This belief helped promote the nat
8/10 fraction solved in three different ways
Which policy first committed the united states to the containment of communismA. European recovery program B. Marshall planC. Truman doctrine D. Yalta Accord
Which of the following is not a reason people want to travel to Antarctica? a. see the wildlife b. see the scenery c. catch penguins d. try new adventures like
The students at Middletown High School are selling candles and scented soaps to raise money for a new computer lab. They will earn $7 for every candle they sell