fenimalikMay4 fenimalikMay4
  • 08-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please answer this correctly without making mistakes

Please answer this correctly without making mistakes class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 08-11-2020

Answer:

The price per inch is $0.26.

Step-by-step explanation:

There are 12 inches in 1 foot.

First, we need to calculate what the cost is per foot.

18.72 / 6 = 3.12

From this answer, we have to divide by 12 to calculate what the price is per inch.

3.12 / 12 = 0.26

I hope this was helpful to you! If it was, please consider rating, pressing thanks, and marking my answer Brainliest. It would help a lot. Have a wonderful day!

Answer Link

Otras preguntas

What would be the cost for 5 of the gift cards?
The largest colored pencil drawing ever documented is 500 yards long. How many feet is that? Show or explain your reasoning.
Can someone help me out ?
Who encouraged alexander the great to study philosophy and science
write with explain. ​
Which of the following is the factored form of the quadratic * 12x^2+5x-2=0 1.(4x - 1)(3x - 2) 2.(4x - 1)(3x + 2) 3.(4x + 1)(3x - 2)
What are common characteristics of an effective research question? Select four options. It is clear and focused. It is directly linked to the topic. It helps t
What are four main crops in the Midwest
How many zeroes are at the end of 10! = 1∙2 ∙ … ∙ 9∙10?
A particle oscillates between the points x=40 mm and x=160 mm withan acceleration a =k(100 - x), where a and x are expressed in mm/s2 andrespectively, and k is