abbyselyukov
abbyselyukov abbyselyukov
  • 07-11-2020
  • Mathematics
contestada

Donna bought 4 oranges for $.76. At the same rate what
would 9 oranges cost?

Respuesta :

CLJL CLJL
  • 08-11-2020

Answer:

4 oranges for $.76 --> 1 orange for $.19

Cost of 9 oranges --> 9·$.19 = $1.71

Answer Link
mghightower mghightower
  • 08-11-2020
$.76/4 oranges = $.19/orange
9 oranges x $.19 =$1.71
Answer Link

Otras preguntas

What are the central tenets of Classical Liberalism and, in your experience, does Classical Liberalism accurately explain human behavior? Please be specific and
Based on the message of the cartoon, which of the following is an accurate statement?
Help me plz History!!!
In what ways do their families create conflict in the lives of Romeo, Juliet, and Tybalt.
The king of France loved the Italian Renaissance SO much that he a. modeled his castle in the Italian style b. commissioned artists for over 1,000 pieces for hi
brainliest for answer
Need help.ASAP plz How did the war start?
Mr. Hollybrass hesitates when he is told to whip Zachariah. What does this tell us about Mr. Hollybrass? He is angry. He is cruel. He is compassionate. He is a
Basketball player Darrell Griffith is on record as attaining a standing vertical jump of 1.2 m (4 ft). (This means that he moved upward by 1.2 m after his feet
If a card is randomly selected, what is the probability of drawing spade or club?