The owner of a bookstore ordered 75 copies of a book and paid $1,350. The owner of another bookstore also ordered the same book and paid $1,080 for 60 copies. What is the unit price, in dollars, of the book they ordered? help

Respuesta :

Answer:

$18

Step-by-step explanation:

I did the following expressions:

1,350 / 75 = 18

1,080 / 60 = 18