izzyxbaker izzyxbaker
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.45 per apple or $1.29 for 3. Which is the better buy?

Respuesta :

theemilygray132
theemilygray132 theemilygray132
  • 06-11-2020

Answer:

3 apples for 1.29

Step-by-step explanation:

If you divide 1.29 by 3, you will get 0.43 which means each apple then costs 0.43 each. This is less than 0.45 so it is the better value.

Answer Link
cordellh8487
cordellh8487 cordellh8487
  • 06-11-2020

Answer:

$1.29 for 3

Step-by-step explanation:

The reason is that $0.45 per apple means for every apple, you have to pay $0.45. That eventually is going to start to add up. $1.29 for 3 means that you are paying $0.43 for 3, which means that you are saving money.

Answer Link

Otras preguntas

what problem of governing does the separation of powers address
How to solve 4+3p=19
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's
what characteristics are used to differentiate kingdoms?
Find two Consecutive Integers such that the larger is nine more than twice the smaller
how might an effective system of communication benefit a nation please help
Find the result when 65 is increased by 40%. Please explain how to do this.
During the Age of Exploration, both the Spanish and the French
The sum of the angle measures of any trapezoid is greater than the sum of the angle measures of any parallelogram is it true or false and explain how
At the dog show, there are 4 times as many boxers as spaniels. If there are a total of 30 dogs,how many are spaniels?