Seudónimo Seudónimo
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Help, this is so confusing.

Help this is so confusing class=

Respuesta :

PumpkinSpice1
PumpkinSpice1 PumpkinSpice1
  • 06-11-2020

Answer:

D. $0.05

Step-by-step explanation:

Don't worry! I'll help you through it.

So we just have to find the unit rate (price) per apple.

$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.

$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.

Now, simply subtract

0.80

-0.75

0.05

So your answer is D, $0.05

Have a great day!

~PumpkinSpice1

Answer Link
Moongem3000school
Moongem3000school Moongem3000school
  • 06-11-2020
0.05 is the answer because the unit rates are 0.8 and 0.75
Answer Link

Otras preguntas

Faulty coordination in a sentence. Explain please
Total cost of car after tax is $18550, the sales tax is 6% find the original price?
Arrange numbers to form equivalent fractions. Find two ways to solve each puzzle.  Use each number once in each sentence.  3,4,2,6
Sin A - 2 sin cube A --------------------------- 2 cos cube A - cos A
What is homeostasis?
what did the comanche hunt
The half-life of thorium-227 is 18.72 days. How many days are required for three-fourths of a given amount to decay?I'm not quite sure how to set it up to even
EOC Algebra. Plz helpIf Lynn can type a page in p minutes, what piece of the page can she do in 5 minutes?A. 5/p B. p - 5 C. p + 5 D. p/5 E. 1- p + 5If Sally ca
What number equals 3/8?
Which formula represents an unsaturated hydrocarbon? Picture IHow many pairs of electrons are shared between the two nitrogen atoms? Picture III NEED EXPLANATIO