mariahcouncil813 mariahcouncil813
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-ounce package costs $2.31. A 12-ounce package costs $3.72. A 26-ounce package costs $9.10. Which package is the best buy?

Respuesta :

abbyrocket
abbyrocket abbyrocket
  • 06-11-2020

Answer:

A 12-ounce package.

Step-by-step explanation:

Not completely sure if this is the right answer, but I added 3.75 + 3.75 and you can by two 12-ounce packages for a cheaper price than buying one 26-ounce package. (about $7.00 if you buy two 12-ounce packages).

Answer Link

Otras preguntas

can i please get some help on this?
Select the passage that has a more threatening tone.A. They could feel the cold as it crept in through the cracks, reaching out for them with its icy, death-dea
Rearrange x = 3g + 2 to make g the subject g=?
Which of these pH values indicates a basic solution?
Need answer asap due midnight today​
simplify (6^-2) (3^-3) (3•6)^4
Which decimal is equivalent to the fraction 1/15?
What is the value of (-5)^4
why do you get famous by asking a question like lol
When delivering a presentation, pay attention to _____ and _____. posture and eye contact volume and the introduction content and source citations believability