luisvillatoro172003 luisvillatoro172003
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

John went to the store and bought a $5.00 magazine and four erasers. If he spent a total of $25.00, how much did each eraser cost?

Respuesta :

Ssgssleon
Ssgssleon Ssgssleon
  • 06-11-2020

Answer:

Each eraser costed 5 dollars

Step-by-step explanation:

25.00 - 5.00= 20.00 and 20.00 ÷ 4=5 and 5x4=20

Answer Link

Otras preguntas

What three battles were fought in 1777
Which US President made history when he became the first and only man to ever become president even though he was elected to the office of President or vice pre
please help me and please hurry
Which statement correctly describes the relationship between △DEF and △D′E′F′ ? △DEF is not congruent to △D′E′F′ because there is no sequence of rigid motions t
How to find the slope
the case National Association of the advancement of colored people versus Alabama 1958 struck down which limitation on the right of Association
A piece of gold with a mass of 15.23g and an initial temp of 53 Celsius was dropped into a calorimeter containing 28g of water, the final temp of the metal and
What is the x-component of vector E⃗  of the figure in terms of the angle θ and the magnitude E?
Stephano and trinculo most likely refer to caliban as a monster because he
The histories of Kush and Egypt are intertwined with each other because they were reliant on each other how did their independence work, and why did each take