luisvillatoro172003 luisvillatoro172003
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

John went to the store and bought a $5.00 magazine and four erasers. If he spent a total of $25.00, how much did each eraser cost?

Respuesta :

abbyrocket
abbyrocket abbyrocket
  • 06-11-2020

Answer:

Each eraser costs $5.00.

Step-by-step explanation:

In the question, it says that John had bought a $5.00 magazine. So, we already know that he used $5.00 for a magazine, and used up exactly $25.00. This must mean that he used $5.00 for each eraser because he used up $20.00 for four erasers. 4x5 = 20.

Answer Link

Otras preguntas

What does U.S.S.R stand for
In South America, some farmers build farms on hilltops because of the mountainous landscape. Which of the Six Essential Elements of Geography does this most rep
A TV at an electronics store originally costs $600, but it is on sale for 30% off. If a customer buying the TV has a coupon for $35.00 off of any purchase, what
what is x=5y-1 x+2y=13
If a caterer charges a fixed cost for preparing a dinner plus an additional cost for each person served. You know that the cost for 100 students will be $750 an
The tour boat at the Laguna can carry 8 passengers Jacob watched 6 boats float by three of the had 2 empty seats the others were full how many passengers were i
Chin bought 12 pounds of apples for $6 at this rate how much will is cost to buy 3 pounds of apples
How many cups in 240 fl oz
How is the road like cytoplasm??
A man who is 74 inches tall stands beside a palm tree. The length of the man's shadow is 26 inches. The palm tree's shadow is 80 inches long. How tall is the pa