chantalmaestre chantalmaestre
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Margie paid $10.65 for 3 gallons of milk.
She wants to buy 8 additional gallons of
milk. How much will she pay for the
additional 8 gallons?

Respuesta :

carlos149
carlos149 carlos149
  • 06-11-2020

Answer:

She will pay $28.4 for the additional gallons.

Step-by-step explanation:

First find the unit amount:

10.65/3 = 3.55

now multiply:

3.55 x 8 = 28.4

Answer Link
4804277592
4804277592 4804277592
  • 06-11-2020

Answer: 255.6

Step-by-step explanation:

my teacher told me that to tell you the answer but you have to figure how i told you the answer.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements correctly describes the asthenosphere??????????????? HELP ASAP
fir what values of p will the equation x^2=p have 1 real number solution why
Solve the following inequality using the algebraic approach: 3x >-6
The law of increasing opportunity costs is reflected in a production possibilities curve that is
When not working in the fields, peasants in ancient egypt would?
The base of a right rectangular prism is 20 cm2. If the height of the prism is 5 com, what is its volume?
Instructions:Select the correct answer. The school arranged for a minibus to __________ all the students to and from the museum. transportation transportable tr
An indentured servant usually worked for a master for 7 years. How was a slave's life different?
Describe the typical costs of a retiree. HURRY!!!!!! HURRY!!!!!HURRY!!!!!!!!
Describe the motion of solid particles.