jessicasosa70
jessicasosa70 jessicasosa70
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada


Tyson bought four roses for $8.88. If the cost per rose is constant, how much would 6 roses cost?

Respuesta :

cduesburyl16
cduesburyl16 cduesburyl16
  • 06-11-2020

Answer:

6 roses = $13.32

Step-by-step explanation:

4 roses = $8.88

(divide by 4)

1 rose = $2.22

(multiply by 6)

6 roses = $13.32

Answer Link
cyberkid1028
cyberkid1028 cyberkid1028
  • 06-11-2020
6 roses will cost $13.32
Answer Link

Otras preguntas

Choose the best translation of the following: ¿Por qué no? a. What happened? c. How tall are you? b. Why not? d. How is he or she? Please select the best answer
types of volcanoes and volcanic
what is your Favorite Toy / Gadget essay
What scientific value for n will make this equation true? (4. 8 × 10–3)(n) = 9. 6 × 109 2. 0 × 10–6 2. 0 × 10–3 2. 0 × 103 2. 0 × 1012.
If 1/2 is 50%, how is 50% converted into a fraction
What are some ways an area can undergo reclamation after being mined?
Find the quotient. Write the answer in the simplest form (reduce). 38) 1/2 ÷ 5 = 39) 1 3/5 ÷ 3/5 = 40) 2 1/8 ÷ 1 /4 = 41) 2/3 ÷ 2 1/3 = 42) 5/6 ÷ 1 1 /4 =
Rewrite each sentence correct the punctuation of possessive nouns and pronouns the children's dog ate its food too quickly
What do investment and government expenditures have in common?​
Factor the greatest common factor (GCF) from each polynomial. 2x^4 +8x^3+2x​