andersonkyla andersonkyla
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Two pounds of cashews costs $19. Which table best represents y, the total cost of the cashew for x pounds?

Two pounds of cashews costs 19 Which table best represents y the total cost of the cashew for x pounds class=

Respuesta :

addysenseheult addysenseheult
  • 06-11-2020
Answer:
I believe the answer is A.

Explanation:
If you divide 19 by 2 to get the cost of each pound, you will get $9.5 per pound.
Multiply that by three and it will give you $28.50.
The only graph with $28.50 on it is the first one! Therefore, it is A!

You do the same thing with the 5 and 8. Just take those numbers and multiply them by 9.5.

Hope this helped! :)
Answer Link

Otras preguntas

The nullify means to make something valid? True or false?
What is the additive inverse property
Fill in the blanks: 96inches=_____feet
How do you convert 3.00 x 10^8 meters/second to miles per hour? Confused about the 10^8
what number can be written as 4 tens 2 ones
The occurrence of a chance event during one trial does not influence the results of later trials. This is an important principle regarding _____.
what is -36 divided by -90 in a fraction
Choose the equation below that represents the line passing through the point (−5, 1) with a slope of three halves.
(1000)(1.05)^3x=3000 how to solve?
How can I use the word prosper and profit in one sentence?