caboverdenailah caboverdenailah
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Select the better deal in the pair. Then give the unit rate for the better deal. $144/4 g or $234/6 g

Respuesta :

avabundy75
avabundy75 avabundy75
  • 06-11-2020

Answer: The one that says “$144/4” is the better deal in the pair, I think.

Step-by-step explanation: If you divide 144 by 4 you get 36, and if you divide 234 by 6 you get 39.

Answer Link

Otras preguntas

You are driving 2760 miles across the country driving the first 3 days of your trip you drive 1830 miles. if you continue to drive at the same rate each day how
What is the answer for this two step equation, 11=5x-2
What is the product of 1 2/3 and −3 1/2 ? ​A. −5 5/6 ​ ​B.−3 1/3 ​ C.3 1/3 ​ D.5 5/6 ​
please help me !!!!!!!! The Atlantic Ocean gets about 3-5 ______ wider each year. A) centimeters B) meters C) kilometers D) miles
if the population of a town was 20,000 in 1997 and 16,000 in 2007, what was the percent decline in the town's population?
what is a Democracy country (government too)
What the perimeter of this
A bank loaned out 19,000 part of it at 6% interest per year and the rest at 14% per year. if the interest recieved in one year totaled 2000 how much was loaned
Which large organic molecules are essential chromosome components? a.lipids and proteins b.proteins and nucleic acids c.nucleic acids and polysaccharides
Rate= k[xy2][z2] select a possible mechanism for the reaction. consider the reaction which has a rate law of select a possible mechanism for the reaction. a ste