Funnygirl07
Funnygirl07 Funnygirl07
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Palmer earns $84.00 for mowing 8 lawns. At this rate, how much will he earn if he mows 5
lawns?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 06-11-2020

Answer:

$52.50

Step-by-step explanation:

Divide to find the unit rate.

84 / 8 = $10.50 per lawn

Multiply.

10.5 * 5 = $52.50 for 5 lawns

Best of Luck!

Answer Link
266300
266300 266300
  • 06-11-2020

Answer:

52.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how are a hypothesis a prediction and an experiment related
which factor pair does not belong with the other three explain 2,28 4,14 6,9 7,8
What problems could occur if scientists did not communicate the results of their investigations?
A patient needs to take 625 mg of ibuprofen twice daily. The pills in the bottle are each 250. mg. How many pills does the patient need to take each time she wa
which excerpt is a counterclaim in what to the slave is fourth of july
what is 15.004 in word form
What is the ratio between 113 and 165
round 0.0284 to the hundredths
is 6/92 in simplest form?
find the reciprocal 7/9