SophiaBlair
SophiaBlair SophiaBlair
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

Part A
Sophia bought 9 red peppers for $5.40.

PLEASE HELP

Find the unit rate. Then use the unit rate to write an equation relating the cost in dollars c to the number of red peppers p.

Respuesta :

SAJORDAN1224 SAJORDAN1224
  • 06-11-2020

Answer:

$0.60/each

Step-by-step explanation:

$5.40/9=0.60  Total price *($5.60) divided by 9 (PEPPERS) = $0.60

Answer Link

Otras preguntas

Shielding gas protects both the tungsten electrode and the weld puddle from oxygen during welding. True or False
Which best describes the colonists veiw of their relationship with the British government l
is y=10x^2 a linear equation
Solve for x in the diagram below (6x-2)
y’all pls help! NO LINKS!!
A teacher administers a standardized math test to his class of 75 students. The mean score (out of 300 possible points) is 235. From previous studies, you know
Shay's net earnings per month are $4000. Shay's total monthly expenses are $3000. The biggest expense is rent at $1500. If Shay takes on a roommate who pays $50
Do you believe the federal government increasing power over state governments is a positive or negative thing?
PLease HELP MEEEEE WITH THIS PROMLEM
What part of the story does x represent?