njmaster2020 njmaster2020
  • 06-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 12- pack of 8- ounce juice boxes costs $5.90. How much would an 18- pack of the same 8- ounce juice boxes cost?

Respuesta :

getoffthispage
getoffthispage getoffthispage
  • 06-11-2020

Answer:

$8.85

Step-by-step explanation:

This a question of direct variation, so we can make out a relationship between the two factors. 12 is 2/3 of 18, so the cost of 12 would also be 2/3 of the cost of 18. We can now make an equation to solve.

[tex]\frac{2}{3} x=5.9\\2x=17.7\\x=8.85[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

If angle a and b are complementary and angle a = 5x+2 what is angle b
how did the antifederalists present their arguments against ratification
The time, t, in hours, that it takes x people to plant n trees varies directly with the number of trees, and inversely with the number of people. Suppose 6 peop
What does "off the record" mean? information that comes from an official during a press conference information that cannot be attributed to a source information
Indonesia is North of Australia. True or False?
what events mark the rise and fall of the jews age of kings
A water tank holds 18000 gallons. How long will it take for the water level to reach 6000 gallons if the water is used at an average rate of 450 gallons per day
In which case, policy, or situation did the motto “kill the Indian, but save the man” play an important role in western expansion
Why is DNA replication more important in eukaryotes than in bacteria
Need help don't understand