steresiakimani
steresiakimani steresiakimani
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 13-10-2020

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

20*6=120

Answer Link
HurricaneTide
HurricaneTide HurricaneTide
  • 13-10-2020

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

If lessons cost $20 per week, multiply the cost ($20) by the amount of weeks (6);

20*6= 120

Answer Link

Otras preguntas

Precipitation clouds are observed at a distance of about 700 miles to the west of a city. The clouds are seen moving eastwards at an average rate of 20 miles pe
what is 3/5 estimated to nearest whole number
What primary benefit did Theodore Roosevelt see in digging a canal through Panama? It would facilitate better understanding between Colombia and the United Stat
15 liters increased by 60%
which shape of ice melts the fastest? cylinder, cube, or rectangular cube? (for my science fair project)
Which of the following is the best definition of region? A place where everybody shares a common cultural identity. An area within the United States that has no
Simplify 4(11a-9b)-7(6a)
Red blood cells that are bathed in blood neither shrink nor swell and burst. If the concentration of blood is 0.5 M, what could be the concentration of cytoplas
How Does the Israeli-Palestinian Conflict Most Directly Affect the daily lives of young people in Jerusalem? A.Civilian Violence B.Peace Talks
Finding common themes and separating similar time periods from different time periods in history is known as _____. Select the best answer from the choices prov