losersummer losersummer
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $25.50 for 3.4 pounds of shrimp. How much would it cost her to buy 8 pounds?

Respuesta :

himynameisbobby
himynameisbobby himynameisbobby
  • 12-10-2020

Answer: The answer would be $60

Step-by-step explanation: You would first wanna solve for how much one pound of shrimp costs, which is $7.5 (you divide 25.50 by 3.4) Then you would want to multiply 7.5 by 8 to get how much 8 pounds of shrimp costs.

Answer Link

Otras preguntas

six nickels is what percent of one dollar
two similar cones have surface areas in the ration 4:9. find the ration of their lengths and their volumes
Gabrielle's age is three times Mikhail's age. The sum of their ages is 56, what is their age?
solve for y. (24-y)/4=4
solve for y. (24-y)/4=4
how are moses, jesus and muhammad basic belief similar to other monotheistic faiths ?
You are booking a flight from New York to Atlanta. There is no change in the time zones. The flight leaves New York at 11:15 a.m. and arrives in Atlanta at 1:45
You are booking a flight from New York to Atlanta. There is no change in the time zones. The flight leaves New York at 11:15 a.m. and arrives in Atlanta at 1:45
two similar cones have surface areas in the ration 4:9. find the ration of their lengths and their volumes
The Mughal Empire was established by Whom?