dnixon2008
dnixon2008 dnixon2008
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?

Respuesta :

katrinalwhite
katrinalwhite katrinalwhite
  • 11-10-2020

Answer:

$0.90/pound

Step-by-step explanation:

4.5$ ÷ 5 pounds = $0.90 / pound

Answer Link

Otras preguntas

300 miles 25 gallons of gasoline as a unit rate
what is 643 = 4 x 160 + n
Which climate zone has cool summers, cold and harsh winters, a dry climate, and sparse vegetation
vipul is buying trail mix for an upcoming hike. the trail mix costs $3.95 per pound and he is buying 2.01 pounds. estimate the total costs of his trail mix
List three ways to express 3 to the 5th power as a product of powers
A number greater than 40 whose prime factorizations contains 3 prime numbers that do not repeat
What are the destructive forces that act on mountains to erode them?
How is a frame of reference used to measure motion
six times a number plus 4 is the same as the numver minus 11
Explain why a wooden spoon a better choice then a metal spoon for stirring a boiling pot I soup