tiffanychen0913
tiffanychen0913 tiffanychen0913
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Joe paid $3.60 for 12 eggs. What is the cost per (1) egg? Please explain your answer.
HELP ME PLS

Respuesta :

Lukecreator7
Lukecreator7 Lukecreator7
  • 09-10-2020

Answer:

Joe paid $0.30 per egg.

Step-by-step explanation:

You can divide the cost by 12 to get the cost of one egg because of the "Division Property of Equality."

Answer Link
Thebratniyahh
Thebratniyahh Thebratniyahh
  • 09-10-2020

Answer:

3.3 average

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a dozen eggs cost 3.84 at this rate how much would 50 eggs cost
What is a social group? Why are social groups important in society? What are two groups that you are a part of? What is a social network? Why do you think socia
Why is genetic variation important
Find The Area of the parallelogram...
Hi i need help re-stating Newton's Second law. It needs to be at least two sentences.
A school gymnasium is being remodeled. The basketball court will be similar to an NCAA basketball court, which has a length of 94 feet and a width of 50 feet. T
Madeline found that the experimental probability of her scoring from a three-point line in a basketball game is 1/10 or 10%. Out of 20 shots from a three-point
please help!! will give brainliest!! SR=___
Read Lincoln’s statement from "The Gettysburg Address." But, in a larger sense, we cannot dedicate – we cannot consecrate – we cannot hallow this ground. The br
Goedele adds 52g of flour to her cake mix. This is only 50% of what the recipe told her to add. How much did the recipe tell her to add?