erussell07224
erussell07224 erussell07224
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Cayenne bought 20 pencils for 1.60 dollars at that rate how much would 35 pencils cost ​

Respuesta :

ronaverly ronaverly
  • 09-10-2020
35 pencils would cost $2.80,


$1.60 / 20 = $.08
Each pencil costs $0.08 each

.08 * 35 = 2.80
Answer Link

Otras preguntas

Define Arteries.Class 10 - NCERT Book - only references from this book, answers from the internet will be reported. No spam!!!​
(didnt mean to select an answer) can someone help me with this, and if possible please explain it I don't know how to do direct variation and all that
NEED HELP 25 POINTS ! A special 8-sided die is marked with the numbers 1 to 8. It is rolled 15 times with the results shown in the table. Results 3 4 5 2 7 1 3
In the context of the overall argument of the passage, which of the following choices best describes the purpose of the second paragraph? A. It gives a basic de
What is your view on taxes? Should taxes be low or high? Explain your reasoning in a well-developed paragraph. Be thorough!
How is the underlined portion of this excerpt best characterized?
state 4 roles of a soloist in folk song perfomance​
Find the missing length indicated. Leave your answer in simplest radical form. Please help due today!!
IM GIVING A LOt PLS HELP ME
Which best explains how poets try to explore symbols? A. They try to focus exclusively on the traditional meaning of the object. B. They try to ignore the previ