jadabox20 jadabox20
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

$6.89 per pound for salmon OR $3.50 for 8 ounces (half a pound) of salmon

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-10-2020

Answer: 6.89 per pound (assuming you meant which is the better deal)

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound so you can multiply, 3.5 x 2 (since it is 3.5 for 8 ounces) to get 7. Therefore $6.89 for a pound is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Think of ways you can be a good friend to others, How can you help them and what can you do for them? Write four sentences about it Pls it’s urgent
The sum of three consecutive numbers is 519. What are the three numbers?
What is A−1? Enter your answer by filling in the boxes. Enter any fractions as simplified fractions.
You______ in this building, _____you? (Not live)
QUESTION 6, Saturday, October 10th, 2020 I have some geometry questions today. Please include your thoughts or reasoning with your answer. Thanks!
PLEASE ANSWER IM FAILING! Select the type of job best demonstrated in each example. Sigrid works 15 hours per week as an Operations Research Analyst. Thuy recei
If a race car wants to change its velocity then a net force is required to cause the necessary
Choose ALL choices that represent the diagram.
(-49) - (-66) Pls give relevant ans
Can the theme be anything you think about a story? Why or why not?