jonathanreyesrodrigu jonathanreyesrodrigu
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 21-ounce box of cereal costs $3.87.what is the unit price of the cereal?

Respuesta :

dmeskin dmeskin
  • 09-10-2020

Answer:

$0.18 per ounce

Step-by-step explanation:

$3.87/21=0.1842857....

Round to the nearest $0.01

Answer Link

Otras preguntas

When did harambe die
Thank you Can someone help me please!!!!
a truck with a mass of 2,000 kilograms accelerates from a stop sign. if the net force on the truck is 4,000 newtons, what is the truck's acceleration in m/s to
are figurative language and colloquial language are not appropriate for academic writing
what graph is p less than or equal to -1
spermatogenesis would occur in which of these organs/structures?
which of these is a pro of being a wage earner?
what was the name given to the policy of giving aggressive nations what they wanted in order to avoid war?
what is 1.5 as a mixed number and improper fraction?
what is 149,590 rounded to the nearest 100000