The school band is selling cheese and pepperoni pizzas to raise money for a trip to Florida. Each cheese pizza costs $7 and each pepperoni pizza costs $13. Write an equation the represent the number of cheese pizza and pepperoni pizza that were sold if they earned $1825. *

Respuesta :

Answer:

For example: cheese pizza is x and pepperoni pizza is y, then $7*x+$13*y=$1825. * - simbol of multiplying