kimberly0024 kimberly0024
  • 09-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bonnie bought 5 pounds of apples for 8$. Don bought apples for $0.40 more per pound than Bonnie. How much did Dan spend per pound for his apples?

Respuesta :

ThisisKenzie
ThisisKenzie ThisisKenzie
  • 09-10-2020
Bonnie paid 1.6$ per pound and Dan paid 2$ per pound
So the answer is 2$
Answer Link

Otras preguntas

Iron(III) sulfite has the formula a) Fe₃SO₃ b) Fe₂(SO₄)₃ c) Fe₂(SO₃)₃ d) Fe₂SO₄ e) Fe₂SO₃
Two fourth is _____________ pieces of the whole
how do i graph the parabolas y = 1/32x^2
What is the primary source of the electrons used in the mitochondria? A. Water B. Glucose C. ATP D. Cellulose E. Oxygen
Most of the newspaper (was,were) placed in the recycling can.
Which of the following statements is true? (1) HPV causes cancer of the cervix in females. (2) Hepatitis B virus causes cancer of the liver. (3) Many viral dise
What form of energy is stored in a green plant?
Prove that there is a positive integer that equals the sum of the positive integers not exceeding it. Is your proof constructive or nonconstructive :)
Round 736 to nearest ten
What is the earliest form of writing?