4078071677
4078071677 4078071677
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

grapes are sold for $3.20 per bag. if you have $12, how many bags of grapes can you buy?

Respuesta :

gellybean37
gellybean37 gellybean37
  • 08-10-2020

Answer:

you can buy 4 bags of grapes with $12.

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

Answer Link
MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 08-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Since we know that one bag of grapes = $3.20, we can divide $12 by $3.20 to get how many bags of grapes you can buy.

12/3.2=3.75.

In the exact amount, you can buy 3.75 bags of grapes. Now you can't buy .75 of a bag. Rounding it, you would have approximiatly bought 4 bags. Reality, you would have bought 3 bags.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following American states was once part of New France?
Help asap plz answer 22-25
Help me please True or false: Human trafficking does not happen in the United States? Globalization helps to spread: Art Inventions Scientific discovery All
_______ is the process in which light energy is transformed into food energy. photosynthesis life biotic abiotic
Please helppppppppppp
what does it mean to dismiss a case with prejudice
What did the receptionist tell mom and dad about the resort
What is the opportunity cost of one more candy bar? 0 bag(s) of peanuts Do these opportunity costs rise, fall, or remain constant as additional units are purcha
Another name for Martinique is: O "The Island of Flowers" O "The Island of Birds" O "The Island of Food" O "The Island of Colors" what is another name for marti
HELP ASAP PLSSS!!! ILL MARK BRAINLIEST