butterfly1208 butterfly1208
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 6 pack of soda costs $2.40. A 12 pack of the same soda costs $5.40. Which is
the better deal? Explain your reasoning.

Respuesta :

daviskenan
daviskenan daviskenan
  • 08-10-2020

Answer:

The answer is that the 6 pack of is a way better deal.

Step-by-step explanation:

Answer Link
jasonponnaiya
jasonponnaiya jasonponnaiya
  • 08-10-2020

Answer:

The six pack for $2.40

Step-by-step explanation:

As we all know, 6 is half of 12. So then, if the deals were to be equal, the price for six would be half of the price for 12. So $2.40 + $2.40 should equal $5.40. It doesn't. It equals $4.80, which is less than $5.40, which means that it is the better deal because you could buy two six packs and get it cheaper than a twelve pack.

Answer Link

Otras preguntas

Helppppppppppppppp meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Math screenshot under cut
The first ionization energy of an element is the energy required to remove an electron from a gaseous atom of an element to produce a +1 ion:
ANSWERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
The economist George gilder argued that:
how can discussion, projects, campaigns and evey support of human rights violations?​
Which religions were practiced in the Mughal Empire? Hinduism and Buddhism Islam and Sikhism Hinduism and Christianity Islam and Christianity
Analyze and describe which of the issues brought to light by the muckrakers you think was the most concerning and why.
ten instructions on how to adapt in a new envrionment​
explain the three types of resources used in businesses​