sherwoodlivejr sherwoodlivejr
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

Janae is buying food for a party. She is buying a cheese tray for $4.50 and a few pounds of fruit for $1.99 each. Write the equation to represent the situation​

Respuesta :

jay1890
jay1890 jay1890
  • 08-10-2020

Answer:

$6.49

Step-by-step explanation:

Fruit=$1.99

Cheese tray=$4.50

1.99

+4.50

=$6.49

Answer Link

Otras preguntas

What is the Meaning of MAPEH?
multiply, (x+10)²=____(simplify answer)
Robert Hook's discovery helped scientists learn more about _____.
is .875 five eights of an inch
A study showed the chicken pox vaccine can save $5 for every $1 in cost.  If 15,500 children are immunized at a cost of $35 per child, how much money would be
Can you please help me with #32 im getting confused.
A really simple question that I just don't understand.
The initial population of a town is 3500 people and it grows with a doubling time of 10 years. What will the population be in 8 years?
#25 please help! is it tan(a)=16/20. I think thats wrong but it's my best guess.
How do heavy sediment deposits affect waterways