jadabox20 jadabox20
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

$3.50 per pound for potato salad OR 1.5 pounds of potato salad for $4.50

Respuesta :

itsluisglass itsluisglass
  • 08-10-2020

Answer:

1.5 pounds of potato salad for 4.50 would be cheaper

Step-by-step explanation:

because if you divide 3.50 by two you get 1.75 and added back to 3.50 you can purchase 1.5 pounds for 5.25 which is more expensive than 4.50

Answer Link

Otras preguntas

which feature of the confederal system did the Confederate States of America most want​
A store marks up merchandise 40% to make a profit. If the item costs the store $12, what is the selling price?
What is a counter argument?
what is the diffrenc e between a 1 1/4 and 3/8
Compare and contrast sodium and fluorine? Compare and contrast oxygen and hydrogen?
solve this binomial (10a+4)^9​
Can someone please help?!? Will mark a brainliest! :)
Why did the Mongoose fail to remove remove the black rat population from Hawaii?
What is the illogical comparison in the following sentence? Franklin D. Roosevelt’s speech is more revered than Truman.
entre dos personas en que se usan por lo menos uno de los refranes de esta lección en contexto.