loragalvan
loragalvan loragalvan
  • 08-10-2020
  • Mathematics
contestada

If rice costs $1.60 per kilogram, determine the cost of a pound of rice.
The cost is $ per pound.

Respuesta :

deidremobley5
deidremobley5 deidremobley5
  • 08-10-2020

Answer:

0.784

Step-by-step explanation:

The cost of rice is $1.6 per kilogram. Multiply it by 0.49

Answer Link

Otras preguntas

what was a result of the opium war A: European imperialist powers gained further control of trade with China. B: Opium was successfully banned in china. C: Fr
The author achieves which of the following through his uses of characterization
10) Isosceles trapezoid ABCD has legs AB and CD and base BC. If AB = = find the value of 1. 8C = 2 - 5. and CD= 6 - 17. find the value of y
easy percentage question
In the novel, Lord of the Flies, the main characters are stranded on an island and make poor, selfish choices, aiding in their chaos and preventing their rescue
Answer Three of these question and you will be the brainliest. Answer this with solution please 1) Which inequality statements are true? Select all that apply.
Do this ill give u 20 points and Brainly
HELPED IM IN MAJOR NEEEDDD 200 points Even though the Revolutionary War officially ended with the Peace Treaty of 1783, the battle for human rights has not en
Graph the equation of the line y=3x+4 and use it for your reference to find: x- and y-intercepts.
Solve for x. Show your work. -1⁄2 x < -12